Under 18 Men - International Results Archive

2020

FINA World Youth Championships - Buenos Aires, Argentina - August 2020

Event was cancelled due to Covid-19 Pandemic 

SQUAD (Team not selected):  Joshua Balmer, Theo Bos, Caiden Brown, Blake Dawson, Teague de Jager, Lucas Hannah, Flynn Howarth, Campbell Hulbert, Korban Kirk, Matt Lander, Ethan Matai'a, Kelly McDowall, Alex McNaught, Max Millington, Jonty Moore, Ben Morrison, Taine Pickering, Darius Porter, Thomas Pou, Jack Preston, Loui Schuler, Michael Scott, Andrei Soldatovic, Josh Sumner, Jake Thompson, Daniel Warman, Max Wolf, Dennis Yang

 

FINA World Youth Championships - Szombathely, Hungry - August 2018

TEAM: Bae Fountain, James Tyras, Louie Ferigo, Louis Clark, Kiahi Horan, Bronson Larsen, Brandon Matthews, James Catlin, Rowan Brown, Sam Ratima, Reuben Ronalos, Josef Schuler, Nick Paterson Head Coach: Rahiti Teokotai-White

Game 1: New Zealand 5 (J Tyras, L Ferigo, L Clark, R Brown, S Ratima, R Ronalos) vs Croatia 20

Game 2: New Zealand 20 (L Ferigo, L Clark 2, Kiahi, B Larsen 2, B Matthews, J Catlin 3, S Ratima 2, J Schuler 4, N Paterson 4) vs Uzbekistan 7

Game 3: New Zealand 8 (L Clark, B Larsen 2, R Ronalos, N Paterson 4) vs. Italy 15

Game 4: New Zealand 3 (L Clark, R Brown, N Paterson) vs. USA 7

Game 5: New Zealand 11 (L Ferigo, L Clark, J Catlin 4, J Schuler 3, N Paterson 2) vs. China 0

Game 6: New Zealand 8 (B Larsen 2, B Matthews, R Ronalos 2, J Schuler, N Paterson 2) vs South Africa 4

Game 7: New Zealand 4 (L Ferigo, R Brown, J Schuler 2) v Egypt 14

New Zealand placed 14th 

 

FINA World Youth Championships - Montenegro - August 2016

TEAM: Bae Fountain, Ben Fleming, Cayne Dew, Chris Downie, Cooper Stewart, Dominic Rankin-Chitar, Jake Blundell, Justin Pickering, Matthew Morris, Nick Paterson, Nick Stankovich, Richard Sneddon, Troy Armstrong, Josh de Reeper. Head Coach: Goran Sabliç Asst Coach: Davor Carević Manager:  Nicola Ellis 

Game 1: New Zealand 11 (M Morris 3, C Dew 2, J Pickering, D Rankin-Chitar, R Sneddon, N Stankovich, N Paterson, C Stewart) vs. Croatia 23

Game 2: New Zealand 8 (C Dew 2, J Pickering 2, N Stankovich 2, C Stewart 2) vs. Serbia 17

Game 3: New Zealand 9 (N Stankovich 3, T Armstrong 2, D Rankin-Chitar 2, C Dew, M Morris) vs USA 18

Game 4: New Zealand 13 (C Dew 4, N Stankovich 4, T Armstrong 2, J Pickering, D Rankin-Chitar, N Paterson) vs China 12

Game 5: New Zealand 8 (D Rankin-Chitar 2, N Paterson 2, C Dew, T Armstrong, J Blundell, N Stankovich) vs Kazakhstan 10

Game 6: New Zealand 15 (C Dew 6, N Stankovich 5, R Sneddon 3, T Armstrong) vs South Africa 8

New Zealand placed 17th 

 

FINA World Youth Championships - Istanbul, Turkey - August 2014

TEAM: Matt Taylor, Lachie Watson, Mathew Hansen, Tamati Harris, Cameron Hayes, Daniel Marsden, Callum Lane, Jack Ross, James McLean, Anton Sunde, Chris Cormack,Denzel Niuelua. Coach: Andy Skora Asst Coach: James Davidson 

Game 1: New Zealand 8 (D Marsden 3, A Sunde 2, C Cormack, T Harris, M Hansen) vs Serbia 18

Game 2: New Zealand 8 ( C Hayes 3, J Ross 2, C Cormack, J McLean, C Lane) vs. Croatia

Game 3: New Zealand 6 (T Harris, C Hayes 2, D Marsden 2, A Sunde) vs Canada 9

Game 4: New Zealand 15 (T Harris 3, C Hayes, D Marsden 2, C Cormack 4, A Sunde 5) vs Peru 6

Game 5: New Zealand 17 (M Hansen 2, T Harris 4, C Hayes, C Cormack, J McLean 2, A Sunde 2, C Lane) vs Egypt 18

Game 6: New Zealand 16 (T Harris, C Hayes 2, C Cormack, A Sunde 4, C Lane) vs. Iran 17

Game 7: New Zealand 17 (L Watson, M Hansen, T Harris 2, D Marsden 4, C COrmack 3, A Sunde 4, P Hargraves, C Lane) vs Peru 8

New Zealand place 19th 

 

FINA World Youth Championships - Perth, Australia - 2012

TEAM: Sid Dymond, Matthew Lewis, Danny Kayes, Cameron Hayes, Mathew Hansen, Rory McJorrow, Braeden Drennan, Tyler Vao, Owen Chambers, Mitchell Goff, Jack McGuinness, Anton Sunde. Head Coach: Jono Ware Asst. Coach: Andy Skora 

Game 1: New Zealand 11(M Lewis 6, D Kayes 3, M Goff, A Sunde) vs. Colombia 10 

Game 2: New Zealand 4 (D Kayes, J McGuiness, O Chambers) vs. Croatia 17

Game 3: New Zealand 6 (M Lewis, D Kayes 2, C Hayes, O Chambers, A Sunde) vs. Australia 10 

Game 4: New Zealand 14 (M Lewis 4, D Kayes 2, C Hayes, M Goff, R McJorrow, J McGuiness, O Chambers 2, A Sunde) vs. South Africa 6

Game 5: New Zealand 4 (D Kayes, M Goff, O Chambers, A Sunde) vs. Romania 5

Game 6: New Zealand 11 (M Lewis 2, D Jayes 3, C Hayes, T Levi 2, M Goff, B Drennan 2, A Sunde 3) vs. Canada 14

Game 7: New Zealand 9 (M Lewis 2, D Kayes 2, M Goff, B Drennan, A Sunde 2) vs. Brazil 12

New Zealand placed 10th



2023 NZWP Registrations!